ممکن است بعد از یک پیاده‌روی یا قدم زدن در حیاط خانه در تعطیلات آخر هفته، درد مفصل زانوهای شما بیشتر شود، هرچند که داروهای آرتروز خود را مصرف کرده باشید. اگر تمایلی به مصرف قرص دیگری ندارید، شاید تعجب کنید که استفاده از کرم مفصل نیز می‌تواند درد را کاهش دهد.

داروهای موضعی درد زانو از طریق پوست شما جذب می‌شوند. رایج‌ترین انواع آن کرم‌ها یا ژل‌هایی هستند که روی پوست مفاصل دردناک خود می‌مالید. بعضی از آن‌ها اسپری یا چسب هستند که به پوست شما می‌چسبند. از آنجا که این مواد از طریق پوست جذب می‌شوند، بیشتر داروهای موضعی درد به بهترین وجه در مفاصل نزدیک به سطح پوست استفاده می‌شود، مانند مفاصل در پاها و زانوها.

زانو درد می تواند علل متفاوتی داشته باشد. از آنجایی که شدت درد و آسیب مفصل زانو در همه ی افراد یکسان نیست، پس از انجام آزمایشات، تصویربرداری های لازم و تشخیص، پزشکان ما در کلینیک تخصصی زانو دکتر سعیدی مناسب ترین شیوه ی درمانی را به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهند. روند درمان می تواند از ساده ترین روش (استفاده از مسکن و پمادهای ضد التهاب مفصل زانو) تا فیزیوتراپی و جراحی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی زانو دکتر سعیدی میتوانید با شماره تلفن  02166533245 تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

علل زانو درد و موارد استفاده از پمادهای زانو 


 علل زانو درد و موارد استفاده از پمادهای زانو-min

درد شدید زانو ممکن است به دلایل مختلفی در هر سنی رخ دهد. دانستن علت درد شدید زانو می‌تواند به فرد در پیدا کردن یک روش درمانی مناسب، تسکین علائم و بازیابی مجدد کمک کند.

زانو مفصل بین استخوان‌های پای بالا و پایین پا است. این مفصل اجازه می‌دهد تا پا خم شود و ثبات را برای حمایت از وزن بدن فراهم می‌کند. زانو از حرکاتی مانند راه رفتن، دویدن، پریدن و چرخیدن پشتیبانی می‌کند.

چندین قسمت در زانو وجود دارند که به انجام وظایف آن کمک می‌کنند، از جمله:

 • استخوان‌ها
 • غضروف
 • عضلات
 • رباط‌ها
 • تاندون‌ها

هر یک از این قسمت‌ها مستعد ابتلا به بیماری و آسیب هستند که می‍تواند منجر به درد شدید زانو شود.

تروما 

یا ضربه مستقیم یا تدریجی می‌تواند باعث درد زانو شود. ساختار کلی و اجزای زانو خطر ابتلا به انواع خاصی از آسیب را افزایش می‌دهد که می‌تواند باعث درد شود و از عملکرد کامل آن جلوگیری کند.

آسیب‌های شایع در زانو به دلیل وجود پارگی در یکی از سه رباط اصلی زانو اتفاق می‌افتد.

این آسیب‌ها عبارتند از:

 • آسیب‌دیدگی این رباط‌ها در ورزشکاران شایع است.
 • یک حرکت پیچ خوردگی ناگهانی یا تغییر جهت می‌تواند باعث آسیب رباط صلیبی قدامی شود که یکی از شایع‌ترین صدمات زانو است.
 • افراد معمولا با ضربه مستقیم مانند تصادف اتومبیل یا فوتبال به رباط صلیبی خلفی خود آسیب می‌رسانند. ضربه مستقیم به زانو می‌تواند منجر به آسیب رباط صلیبی میانی نیز بشود.
 • همچنین آسیب‌دیدگی زانو در نتیجه کار بیش از حد یا بیش از حد کشیده شدن تاندون منجر به صدمات زانو می‌شود. التهاب، تاندونیت یا پارگی می‌توانند باعث درد زانو شوند. انجام دادن فعالیت‌هایی که تاندون‌ها را درگیر می‌کند می‌تواند باعث آسیب رسیدن به تاندون شود مانند دویدن، پریدن و بلند کردن اجسام سنگین.
 • تاندونیت پاتلار اصطلاحی است که برای توصیف تحریک و التهاب تاندون پاتلار در زانو استفاده می‌شود. پارگی شدید تاندون معمولاً نیاز به ترمیم بوسیله جراحی دارد.
 • موارد کمتری را می‌توان با کمک یک محافظ سفت و سخت به نام اسپلینت که زانو را در یک حالت ثابت در طی فرایند بهبود نگه می‌دارد، درمان کرد.

در آسیب دیدگی های خفیف زانو ،پزشک ممکن است برای کاهش درد و التهاب مفصل استفاده از پمادهای ضد درد را به شما توصیه کند. اما در موارد حاد و آسیب دیدگی شدید مانند پارگی رباط جراحی برای بیمار ضروری است.

آسیب‌های وارد شده بر رباط اغلب به عمل جراحی نیاز دارند.

بورسیت زانو 

جراحتی که باعث ایجاد تورم در بورس شود می‌تواند منجر به بورسیت شود. بورس ها کیسه های کوچک و پر از مایع هستند که قسمت بیرونی مفصل زانو را می پوشانند و باعث می شوند تاندون ها و رباط ها به راحتی روی مفاصل بپیوندند.

یک ضربه ناگهانی به قسمت جلوی زانو می تواند باعث زخم شدن بورس شود. از طرف دیگر، اگر افراد زمان زیادی را بدون حمایت از زانوی خود صرف کنند، می‌توانند آسیب ببینند. بورسیت می‌تواند منجر به تورم، گرما، درد و سفتی در زانو شود.

اکثر افراد می‌توانند علائم بورسیت را با استفاده از پمادهای ضد درد و التهاب و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  (NSAIDs برطرف کنند. درمان می‌تواند شامل استراحت، یخ، بالا بردن اندام و اسپلینت باشد.

شکستگی 

ترومای ناشی از سقوط یا برخورد می‌تواند باعث شکستگی استخوان‌های زانو شود.

زانو شامل چندین استخوان است که ممکن است بشکنند از جمله استخوان کشکک زانو که به آن پاتلا نیز گفته می‌شود.

افراد مبتلا به پوکی استخوان یا سایر اختلالات دژنراتیو که باعث تضعیف استخوان‌ها می‌شوند می‌توانند به راحتی با یک قدم برداشتن اشتباه باعث شکستگی زانوی خود شوند. شکستگی‌های جدی نیاز به جراحی دارد اما برخی از افراد که دچار شکستگی زانو می‌شوند فقط به فیزیوتراپی احتیاج دارند. برای رهایی از درد بعد از عمل ممکن است پزشک پماد درد زانو را توصیه کند.

جابجایی  کشکک 

برخی از صدمات می‌تواند باعث شود زانو از جای خود خارج شود. پزشک در بیشتر موارد می‌تواند بدون مشکل زانو را جا بیندازد. اشعه ایکس می‌تواند هرگونه شکستگی را در منطقه شناسایی کند. ممکن است فرد مجبور باشد از اسپلینت استفاده کند تا بافت نرم اطراف پاتلا بهبود یابد و قدرت خود را به دست آورد. گاهی اوقات فرد برای جلوگیری از دررفتگی بیشتر به عمل جراحی نیاز دارد.

دررفتگی زانو یک آسیب نادر اما خطرناک است و با دررفتگی کشکک زانو تفاوت دارد. ضربات بسیار قدرتمندی برای ایجاد این نوع آسیب لازم است. اگرچه دررفتگی زانو قابل درمان است، اما بسیار دردناک است.

پزشک باید میزان جابجایی را کاهش داده و از عدم صدمات بیشتر اطمینان حاصل کند. صدمات رگ‌های خونی و اعصاب اطراف زانو در این آسیب شایع است و می‌تواند تهدید کننده اندام و حتی تهدید کننده زندگی فرد باشد.

پزشک تقریباً همیشه عمل ترمیم ساختارهای آسیب‌دیده در جابجایی زانو را جراحی توصیه می‌کند. حدوداً 6 هفته طول می‌کشد تا زانوی جابجا شده بهبود یابد.

این یک فوریت پزشکی است و نیاز به توجه فوری بالینی دارد. اگر نمی‌توانید درد را تحمل کنید، توصیه می‌کنیم که از ضددردهای موضعی زانو مانند کرم، ژل و ماساژ دادن استفاده کنید.

اختلالات دژنراتیو بافت 

اختلالات دژنراتیو بافت یک مشکل شایع در زانو است.

استئوآرتریت باعث تخریب غضروف و بافت‌های اطراف زانو می‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد درد، سفتی و اختلال در عملکرد مفصل شود.

اگرچه درمانی برای این اختلال دژنراتیو وجود ندارد اما افراد می‌توانند علائم خود را با ورزش ملایم و داروهای تسکین دهنده درد کنترل کنند.

آسیب شدید ممکن است منجر به تعویض مفصل یا سایر اشکال جراحی شود. پزشک در ابتدا برای ارزیابی میزان آسیب و تصمیم‌گیری در مورد بهترین روش درمانی، اشعه ایکس را سفارش می‌دهد.

اختلالات بافت همبند 

آرتریت روماتوئید نیز می‌تواند یکی از دلایل درد زانو باشد. آرتریت روماتوئید (RA) یک اختلال التهابی خود ایمنی است که بر مفاصل تأثیر می‌گذارد.

سیستم ایمنی بدن به جای عناصر مضر در بدن به بافت‌های مفصل حمله می‌کند.

بر خلاف اختلالات دژنراتیو بافت، آرتریت روماتوئید و سایر اختلالات بافت همبند روی پوشش مفاصل تأثیر می‌گذارند که نتیجه آن تورم دردناک در مفاصل زانو است. آرتریت روماتوئید در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به فرسایش استخوان و حتی تغییر شکل مفصل شود.

حتی اگر این درد فقط در ناحیه زانو ایجاد ‌شود، اما آرتریت روماتوئید به طور کلی  می‌تواند به قسمت‌های دیگر بدن نیز آسیب برساند. در مورد گزینه‌های درمانی با پزشک صحبت کنید.

هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد اما گزینه‌های دارویی و درمانی در دسترس هستند. NSAID ها، کورتیکواستروئیدها و عوامل بیولوژیکی برخی از درمان‌های احتمالی و همچنین داروهای ضد روماتیسمی (DMARD)  اصلاح‌کننده بیماری هستند. می‌توانید آن را به عنوان قرص یا پماد مصرف کنید.

مشکلات متابولیکی 

علل متابولیک درد زانو اغلب در کنار بیماری‌هایی مانند نقرس رخ می‌دهد که بر روی چندین قسمت از بدن تأثیر می‌گذارد. ایجاد کریستال‌های اسید اوریک در مفاصل می‌تواند باعث نقرس شود که یکی از رایج‌ترین مشکلات متابولیکی است که می‌تواند روی زانو تأثیر بگذارد.

نقرس نوعی آرتروز است و می‌تواند بسیار دردناک باشد. باعث تورم و التهاب در زانو می‌شود و می‌تواند دامنه حرکت آن را کاهش دهد.

پزشک اغلب داروهای ضد التهابی، کرم‌ها یا سایر روش‌های درمانی را توصیه می‌کند که به تجزیه مواد شیمیایی کریستال‌های نقرس کمک می‌کند.

عفونت

سلولیت یک عفونت باکتریایی پوست بسیار جدی است که می‌تواند بر زانو و اطراف آن تأثیر بگذارد. در صورت عدم درمان سلولیت، عفونت حتی پس از یک خراشیدن ساده روی زانو نیز ممکن است رخ دهد. علائم این بیماری اغلب شامل قرمزی در ناحیه آلوده و پوست است که احساس لمس گرم و بسیار حساس ایجاد می‌کند.

عفونت می‌تواند در زانو اتفاق بیفتد اما کمپرس یخ راهی مفید برای تسکین ناراحتی است.

در بیشتر موارد، بیمار می‌تواند با مصرف آنتی‌بیوتیک سلولیت خود را درمان کند. علائم و نشانه‌ها به طور معمول در طی چند روز پس از درمان از بین می‌روند.

کرم‌ها و پچ‌های درد زانو و آرتروز


 کرم‌ها و پچ‌های درد زانو و آرتروز-min

ضددردها یا مسکن‌های موضعی بر روی پوست روی عضلات یا مفاصل دردناک اسپری می‌شوند، مالش داده می‌شوند یا چسبیده می‌شوند. اگرچه همه این محصولات برای تسکین درد طراحی شده‌اند، اما محصولات مختلف از مواد مختلف تشکیل شده‌اند. در اینجا رایج‌ترین عناصر موجود در محصولات بدون نسخه را برای شما توضیح می‌دهیم.

ضد تحریک

برخی از داروهای ضد تحریک متداول حاوی منتول، روغن اکالیپتوس، روغن زمستان سبز، کافور، یوژنول از میخک و / یا روغن استرپتین هستند. این کرم‌ها یا پمادهای آرتروز در صورت مالیده شدن بر روی پوست احساس سرما یا گرما را بر روی مفصل یا ماهیچه دردناک ایجاد می‌کنند که ممکن است به تسکین مفاصل دردناک حاصل از آرتروز کمک کند. مارک‌های معروف این ماده شامل Therapeutic Mineral Ice، Icy Hot، و Tiger Balm می‌باشد.

کپسایسین

از بین داروهای ضددرد موضعی، کپسایسین ، ماده ای که در فلفل‌های کائن و در کرم‌ها و پمادهای بدون نسخه (Capzasin-P ، Dolorac ، Zostrix) موجود است، احتمالاً بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

کپسایسین، عنصر اصلی فلفل تند، نیز یکی از مؤثرترین ترکیبات برای تسکین درد موضعی است. این ماده می‌تواند برای درد مفاصل و برای درد عصب دیابتی مفید باشد. کرم‌های کپسایسین هنگامی که برای اولین بار استفاده می‌شوند، باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش می‌شوند. این حالت به مرور زمان بهتر می‌شود. ممکن است لازم باشد تا چند هفته این کرم‌ها را استفاده کنید تا متوجه تسکین درد شوید.

کرم کپسایسین هنگام استفاده روی مفصل، پوست را گرم می‌کند و به طور موقت ماده شیمیایی به نام ماده P را که پیام‌های درد را به مغز منتقل می‌کند، مسدود می‌کند. این دارو در کارآزمایی‌هایی که برای آرتروز و آرتریت روماتوئید وجود دارد اثربخش بوده و یک درمان کمکی مفید برای برخی از افراد است. به یاد داشته باشید هنگام استفاده از کرم کپسایسین از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و از مالیدن آن در چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

سالیسیلات

سایر کرم‌های آرتروز موجود است که حاوی سالیسیلات، ترکیبات مرتبط با آسپرین هستند. استفاده از سالیسیلات موضعی ممکن است در جلوگیری از بسیاری از عوارض مصرف آسپرین از طریق دهان به شما کمک کند، اما اینکه چقدر برای تسکین درد موثر واقع می‌شود مشخص نیست.

NSAID های موضعی

NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن معمولاً از طریق دهان برای تسکین دردهای آرتروز مصرف می‌شوند. کرم‌های آرتروز متشکل از NSAID ها ، در جهان عرضه می‌شوند.

اگرچه مطالعات نشان می‌دهد که NSAID های موضعی فقط تسکین کوتاه مدت دارند، اما به احتمال زیاد مسیر استفاده موضعی نسبت به مصرف NSAID ها از طریق دهان ایمن‌تر است. چندین محصول بدون نسخه یا با نسخه وجود دارد.

پچ لیدوکائین

پچ‌های لیدوکائین یکی دیگر از داروهای جایگزین درد برای درد مفاصل آرتروز است. لیدوکائین دارویی است که باعث جلوگیری از انتقال پیام‌های عصبی می‌شود. به عنوان بی‌حس کننده، ماده‌ای که باعث کاهش احساس می‌شود یا درد را بی‌حس می‌کند، عمل می‌کند.

قبل از استفاده از کرم‌های درد زانو


شما باید برای به دست آوردن بیشترین اثرات و به حداقل رساندن خطرات این محصولات چند نکته را بدانید:

 • نوشته‌های روی بسته را بخوانید و دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید. اگر کاغذی برای این دستورالعمل‌ها وجود دارد، آن را ذخیره کنید تا بعداً به آن مراجعه کنید.
 • هرگز آن‌ها را روی زخم‌ها یا پوست آسیب‌دیده اعمال نکنید.
 • از آن‌ها به همراه یک پد گرم استفاده نکنید، زیرا این امر می‌تواند باعث سوختگی شود.
 • از زیر بانداژ محکم استفاده نکنید.
 • بعد از استفاده دستان خود را به خوبی بشویید یا دستکش بپوشید. از لمس چشم و اندام تناسلی خود با محصول روی دست خود خودداری کنید.
 • اگر به آسپرین حساسیت دارید یا رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از داروهای موضعی حاوی سالیسیلات، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا می‌توانیم از کمپرس‌های گرم و سرد در کنار کرم‌های ضد درد استفاده کنیم


 کمپرس‌های گرم یا سرد، یا بعضی اوقات ترکیبی از این دو، می‌تواند باعث تسکین عضلات درد و مفاصل در کنار کرم‌های تسکین دهنده درد شود.

 • بی‌حسی سرد مناطق دردناک. به ویژه برای درد و تورم ورم مفاصل یا آسیب مفاصل مانند پیچ خوردگی مچ پا مفید است. سرما ممکن است با محدود کردن جریان خون به منطقه آسیب‌دیده، التهاب را کاهش دهد.
 • می‌توانید با استفاده از یک بسته سرد تجاری یا یک بطری آب پر از یخ و آب سرد، سرما را روی زانوی خود اعمال کنید.

همچنین می‌توانید از مواردی در خانه خود استفاده کنید مانند:

 • کیسه فریزر پلاستیکی زیپ‌دار یا کیسه‌های ذخیره سازی پر از یخ و آب
 • روتختی یا حوله دستی که درون آب سرد و یخ فرو رفته است
 • یک کیسه سبزیجات منجمد مانند نخود یا ذرت

بسته‌های حرارتی عضلات شما را شل می‌کنند. گرما رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و اکسیژن و خون بیشتری را به منطقه می‌فرستد. گرما همچنین احساس درد را کاهش می‌دهد.

می‌توانید گرما را با بسته‌های گرمایشی تجاری، پدهای گرمایشی یا بطری‌های آب گرم اعمال کنید. روش‌های دیگر استفاده از گرما عبارتند از:

 • خیساندن در وان حمام گرم
 • ایستادن زیر دوش آب گرم
 • خیساندن حوله حمام یا حوله دستی در آب گرم و سپس گذاشتن آن بر روی مفاصل یا عضلات دردناک

برای به دست آوردن بیشترین راحتی و کاهش درد از گرما یا سرما بدون آسیب رساندن به پوست این نکات را امتحان کنید:

 • فقط به مدت 15-20 دقیقه از گرما یا سرما استفاده کنید.
 • یک حوله بین پوست خود و منبع سرما یا گرما قرار دهید.
 • از گرما یا سرما بر روی پوست با بریدگی و زخم باز استفاده نکنید.
 • در صورت داشتن واسکولیت یا گردش خون ضعیف از بسته‌های سرد استفاده نکنید.
 • قبل از استفاده از گرما یا سرما دما را تست کنید.
 • در حین استفاده از روش گرم یا سرد از کرم، ماساژ گرم یا لوسیون بر روی پوست خود استفاده نکنید.
 • در مورد استفاده از پدهای گرم بسیار مراقب باشید زیرا در صورت گرم بودن بیش از حد و در صورت ماندن طولانی مدت آن بر روی پوست می‌تواند باعث سوختگی شدید شود.
 • حمام یا آب حمام خود را خیلی گرم نکنید. این ممکن است باعث سرگیجه یا خستگی شما شود.
به این پست امتیاز دهید.
بهترین پماد برای زانو درد :کرم و ژل ضد درد و التهاب زانو
4.67 از 6 رای
keyboard_arrow_up
مشاوره رایگانتماس با ما Call Now Buttonتعیین وقت