v

احساس سوزش و گزگز در زانو‌ها یکی از مشکلات شایع در بین بیماران است که معمولا بر اثر آسیب یا التهاب عصبها در زانو یا پاها ایجاد می‌شود. این مشکل ممکن است بر اثر یک بیماری یا مشکل داخلی و یا بر اثر یک حادثه مانند ضربه‌ی شدید به پا، به وجود بیاید. علائم بیمار ممکن است دائمی باشند و یا ممکن است گاهی برطرف شوند و مجددا عود کنند. سوزش زانو ممکن است شدت متفاوتی در افراد مختلف داشته باشد و با علائم دیگری مانند احساس سوزن‌سوزن شدن پاها، خواب رفتن یا بی حسی پاها همراه باشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#74b2e9″]

در بسیاری از موارد، احساس سوزش شدید در زانو‌ها می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل بسیار جدی و خطرناک مانند سکته‌ی مغزی و یا تشکیل لخته خون باشد. در صورتی که سوزش زانو‌ها به‌طور ناگهانی شروع شود، حتما باید به عنوان یک مورد بسیار اورژانسی سریعا به آن رسیدگی شود و پزشکان بررسی کنند که علت سوزش زانو یکی از مشکلات جدی مانند موارد گفته شده نباشد. و به خاطر داشته باشید که همیشه بروز هر علائمی از درد در بدن باید توسط متخصص بررسی شود.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی زانوی دکتر سعیدی به شما اکیدا توصیه می‌کنند، در صوتی که احساس سوزش یا گزگز در دست‌ها و پاها با یکی از علائم زیر همراه بودند، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • ضعف یا فلج شدن پاها
 • آسیب به سر، گردن یا کمر
 • عدم توانایی کنترل حرکت پاها
 • بی اختیاری در ادرار یا مدفوع
 • بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن و گزگز در یک طرف از بدن
 • از دست دادن هوشیاری

برای آگاهی بیشتر در مورد روش‌های درمان غیرجراحی سوزش و گزگز زانوها در کلینیک تخصصی زانو دکتر سعیدی، از طریق شماره‌ 02166533245 با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.[/alert]

فهرست مطالب

سوزش زانو چیست؟


سوزش در زانو یکی از دردهای بسیار آزاردهنده است که ممکن است حتی شمارا از انجام فعالیت‌های روزانه باز دارد. احساس سوزش گاهی بسیار شدید و ناتوان‌کننده است و ممکن است ما احساس کنید که گویی یک میله‌ی آهنی داغ در زانوی شما قرار دارد. علت اصلی سوزش زانو تنها پس از این که زانوی شما توسط متخصص طب فیزیکی مورد معاینه قرار گرفت، می‌تواند مشخص شود. اما قبل از مراجعه پزشک شما می‌توانید برای تسکین درد خود، زانو را بی‌حرکت کنید و یا زانوبند طبی ببندید. در صورت استفاده از زانوبند، به هر دوپای خود زانوبند ببندید.

علل سوزش زانو چه هستند؟


بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها هستند که می‌توانند باعث سوزش و سوزن سوزن شدن زانوها شوند. در صورتی که درد و سوزش زانو در یک ناحیه خاص احساس می‌شود، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

 • در صورتی که احساس سوزش در پشت زانو است و بیمار سن بالایی دارد، احتمالا علت سوزش زنو، ابتلا به آرتروز زانو با پارگی غضروف است. در صورتی که بیمار اخیرا فعالیت ورزشی شدید داشته است ممکن است دچار پارگی رباط یا دیگر جراحات زانو ناشی از وارد کردن فشار زیاد به زانو شده باشد.
 • در صورتی که درد و سوزش در جلوی زانو احساس می‌شود ممکن است مشکل از انحراف یا عدم عملکرد صحیح کشکک زانو باشد و کشکک زانو به طور صحیح روی مفصل زانو حرکت نمی کند. احساس سوزش در زیر کشکک زانو معمولا به علت ابتلا به آسیبی به نام زانوی دوندگان (که با نام سندرم کُندرومالاسی پَتِلا نیز شناخته می‌شود) است. این آسیب بیشتر در بین ورزشکاران شایع است اما ممکن است در افرادی که (مثلا به علت شغل خاصی که دارند) از زانوی خود زیاد استفاده می‌کنند نیز ایجاد شود.
 • سوزش در زانو همچنین می‌تواند بر اثر کشیدگی و التهاب تاندون‌ها ایجاد شود. این آسیب زمانی ایجاد می‌شود که تاندون‌های متصل به کشکک زانو (که در جلوی زانو قرار دارند) تحت فشار زیاد قرار گیرند و ملتهب شوند.
 • در صورتی که احساس سوزش در کناره‌های زانو احساس می‌شود، احتمالا علت آن ابتلا به سندرم ایلیوتیبیال (Iliotibial Band Syndrome) است. این نوار بافتی که از لگن تا زانو کشیده شده است ممکن است به علت کشش‌های مکرر ملتهب شده و موجب سوزش زانو شود. این آسیب معمولا در بین ورزشکاران و دوندگان دیده می‌شود.
 • روماتیسم مفصلی
 • آرتروز و ساییدگی استخوان‌ها
 • عوامل بسیار زیاد دیگری می‌توانند در بروز سوزش و درد زانو دخیل باشند. در صورتی که اخیرا زمین خورده‌اید یا آسیب دیده‌اید و یا فعالیت ورزشی شدید داشته‌اید، احتمال آن بیشتر است که علت درد زانو، آسیب به رباط‌ها یا پارگی غضروف‌ها باشد. در صورتی که شغل شما ایجاب می‌کند که مرتبا روی زانوی خود خم شوید، احتمالا علت سوزش زانو وارد کردن فشار زیاد و استفاده بیش از حد از مفصل زانو است.

علائم همراه با سوزش و گزگزشدن زانو


 • تغیر در حس لامسه
 • احساس سوزن سوزن شدن زانو
 • خواب رفتن و بی‌حسی پاها
 • درد منتشر‌شونده و تپنده
 • افزایش حساسیت به لمس در پاها
 • احساس درد مبهم که در پاها جا به جا می‌شود و کشیده می‌شود.

تشخیص


تشخیص دقیق و صحیح علت سوزش زانو اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که تنها در این صورت است که می‌توان در سریع ترین زمان ممکن، شیوه‌ی صحیح و مناسب درمانی را اتخاذ کرد و از بروز آسیب بیشتر به زانو‌ها پیشگیری نمود. آزمایشات نوار عصب و عضله (الکترومیوگرافی) و تست هدایت عصبی می‌توانند به پزشک کمک کنند که چگونگی واکنش عضلات به تحریکات عصبی را بررسی کنند. این کار به تشخیص علت سوزش زانو کمک شایانی می‌کند.

درمان سوزش و گزگز زانو


در کلینیک تخصصی زانوی دکتر سعیدی، روش درمان سوزش زانو بر اساس علت ایجاد کننده‌ی آن متفاوت است. پس از این که پزشک به دقت زانوی شما را معاینه و ارزیابی کرد و به علت اصلی سوزش زانو پی برد، سپس روش‌های درمانی مورد بحث قرار می‌گیرند. در ادامه با برخی از روش‌های درمانی پرکاربرد برای برطرف کردن سوزش زانو آشنا می‌شویم.

در صورتی که علت سوزش زانو، ضربه ناگهانی یا یک آسیب در حین ورزش و یا مانند آن باشید، در ابتدا باید از متد RICE (استراحت، گذاشتن کمپرس سرد، بالا گرفتن زانو، بستن باند فشاری به دور زانو) استفاده کنید. در صورتی که آسیب زانو در حد کشیدگی یا التهاب جزئی تاندون‌ها، رباط‌ها یا عضلات باشد، این مشکل به خودی خود حل می‌شود اما اگر آسیب‌دیدگی بسیار شدید و در حد پارگی رباط  یا پارگی غضروف (پارگی مینیسک) باشد، درمان آن به رسیدگی و اقدامات پزشکی نیاز دارد.

در مدت زمان قبل از دیدن پزشک می‌توانید برای پشتیبانی بهتر از زانو، از زانوبند طبی استفاده کنید.

در صورتی که استفاده مکرر از زانو موجب درد وسوزش آن شده باشد، معمولا توصیه می‌شود که به زانوی خود استراحت بدهید. در صورتی که کشکک زانوی شما کج و منحرف است و از راستای خود خارج می‌شود، می‌توانید از زانو بند مخصوص ثابت کردن کشکک زانو استفاده کنید. در صورتی که زانوی شما ملتهب است، استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب غیرتجویزی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

در صورتی که سوزش زانو به علت ابتلا به آرتروز زانو باشد، راه ایده‌آل درمان، در درجه‌ی اول انجام ورزش‌های سبک برای زانو و انجام فیزیوتراپی است. ممکن است فیزیوتراپ شما به شما توصیه کند که از زانوبند طبی مخصوص استفاده کنید چرا که این کار از فشار وارد شده به قسمت‌های آسیب‌دیده‌ی زانو می‌کتهد و فشار را به قسمت‌های سالم‌تر و قوی‌تر منتقل می‌کند و بنابراین  شما کمتر در زانوی خود احساس سوزش خواهید کرد.

در صورتی که شب‌ها (در حالت خوابیده) یا در حالت نشسته نیز احساس درد و سوزش در زانوی خود دارید، احتمالا آسیب‌دیدگی شما جدی است. برای کاهش درد از متد RICE (استراحت، گذاشتن کمپرس سرد، بالا گرفتن زانو، بستن باند فشاری به دور زانو) استفاده کنید. در طول روز نیز از زانوبند طبی استفاده کنید تا از زانوی خود و عضلات اطراف زانو بهتر پشتیبانی کنید.

ممکن است متد‌های درمانی مختلف دیگری برای درمان سوزش زانو استفاده شود. روش درمان تا حدود بسیار زیادی به علت بروز درد بستگی دارد و این که کدام ناحیه از زانوی شما درد می‌کند: پشت کشکک زانوی شما، کناره‌های زانو، جلوی زانو و یا تمامی مفصل زانو. مجددا یادآوری می‌کنیم که قبل از اقدام به انجام هر گونه درمان برای برطرف کردن درد وسوزش زانوی خود، به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از افراد مایلند بدانند که در حالی که احساس سوزش در زانوی خود دارند، آیا می‌توانند به دویدن، ورزش کردن یا انجام کار خود ادامه دهند یا خیر. جواب این سوال به تشخیص و صلاحدید پزشک متخصص بستگی دارد. با این حال، اگر تصمیم گرفته‌اید که به انجام فعالیت‌های خود ادامه دهیدف حتما با یک پزشک در مورد پوشیدن یک زانوبند طبی با پشتیبانی متوسط از زانو، مشورت کنید تا بتوانید ثبات بیشتری در مفصل زانوی خود ایجاد کنید.

به این پست امتیاز دهید.
سوزش، گزگز و سوزن سوزن شدن و داغ شدن زانو؛ درمان بدون جراحی
4.4 از 5 رای
keyboard_arrow_up
مشاوره رایگانتماس با ما Call Now Buttonتعیین وقت