زانو درد نوجوانان بعلت آسیب حین ورزش و درد ناشی از رشد استخوان

شیوع درد زانو در میان کودکان و نوجوانان افزایش یافته است. به نظر می‌رسد یک عامل، کمیت و کیفیت ورزش‌هایی باشد که بازی می‌کنند. مشخص شده است که کودکان و نوجوانانی که به بازی رقابتی در سن بسیار پایین مجبور می‌شوند، امکان بهبودی کافی از آسیب را ندارند. این امر می‌تواند منجر به دور باطل آسیب مجدد، ضعف و جبران شود. جبران زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند عضله یا مفصل سعی در “کمک” یا جبران ضعف در عضله یا مفصل دیگر دارند. این مشکل بیشتر برای کودکانی اتفاق می‌افتد که در ورزش‌هایی شرکت می‌کنند که شامل دویدن، پریدن و تغییر سریع جهت، مانند فوتبال، بسکتبال، اسکیت اندام و رقص باله است.

یکی از دردهایی که در میان نوجوانان و کودکان شایع است درد در ناحیه زانو است. این درد بطور عمده ناشی از تورم و آسیب‌هایی است که حین بازی و ورزش بوجود می آیند و یا بدلیل رشد استخوان‌ها و تغیرات هورمونی است. والدین باید این مشکل را جدی بگیرند و در صورتی که درد پس از مدت کوتاه از بین نرفت حتما باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک پس از معاینه دقیق بیمار و پی بردن به ریشه مشکل ممکن است از روش‌هایی مانند فیزیوتراپی، ماساژ، درمان‌های دستی و انواع تزریق‌ها استفاده کند.دکتر سعیدی پس از انجام معاینات دقیق پزشکی با توجه به شرایط بیمار درمان مناسب رابه بیمار تجویز می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره از دکتر سعیدی با شماره تلفن 02166533245 تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

مشکلات رایج در ایجاد زانو درد


مشکلات رایج در ایجاد زانو درد

در زیر برخی از پاتولوژی (بیماری)‌های رایج که می‌توانند مفصل زانو را تحت تاثیر قرار دهند، آمده است: شایعترین بیماری ازگود اشلاتر است، که سندرم استفاده بیش از حد می‌باشد و معمولا افراد 10 تا 14 ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری به دلیل بالا بودن سطح فعالیت بدنی قبل از بلوغ اسکلت به وجود می‌آید. این شرایط معمولا در طول “جهش رشد” تشدید می‌شود (بدتر می‌شود). در ابتدا کودک از درد کلی زانو رنج می‌برد. اما هنگامی که به درستی ارزیابی می‌شود، درد در اطراف انتهای پایینی مفصل زانو که عضلات چهارسر متصل می‌شوند، بیشتر است. درد از طریق فعالیت‌های تاثیر گذار مانند دوی مسافت و پریدن افزایش می‌یابد. اسکات زدن، بالا رفتن از پله و کشش عضلات چهرسر نیز دردناک است.

یکی دیگر از قسمت‌های رایج درد در اطراف کشکک زانو است. این شرایط با هم گروه بندی می‌شوند و سندرم‌های “پاتلوفمورال” نامیده می‌شوند (پاتلا کاسه زانو و فمور استخوان ران است. بنابراین کلمه ذکر شده به سادگی به معنی مشکلات اطراف زانو است). دختران بیشتر از پسران در معرض مشکلات زانو قرار دارند. این امر به ویژه در دختران دارای مشکلات مربوط به جهت گیری پایین پا مانند “صافی کف پا”، عضلات ران رشد نکرده و چرخش استخوان تیبیا (استخوانی در پایین پا) رایج است. عضله چهار سر و همسترینگ معمولا در این دختران گرفته است.

وضعیت دیگری که معمولا با بیماری ازگود اشلاتر اشتباه گرفته می‌شود، بیماری سیندینگ، لارسون، ژوهانسون است. تاندون به صورت جزیی پاره می‌شود (از استخوان جدا می‌شود) یا از ناحیه پایین پاتلا (کشکک زانو) جدا می‌شود. گرفتگی موضعی در این ناحیه رخ می‌دهد. اشعه ایکس ممکن است آهکی شدن تاندون یا شکستگی ناشی از فشار در قسمت پایین پاتلا را نشان دهد.

درد زانو یا درد در حال رشد؟


همان طور که کودکان رشد می‌کنند، عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوان‌ها گسترش می‌یابند. این فرآیند دردناک نیست. اما اگر تمام قسمت‌ها با یک سرعت رشد نکنند، می‌تواند با درد همراه باشد. دردهای فزاینده معمولا در ناحیه ران، پا، زانو و ساق احساس می‌شوند. کودکان و ورزشکاران ممکن است به صورت گاه به گاه درد زانو را تجربه کنند که می‌تواند درد در حال افزایش، رگ به رگ شدگی در ناحیه زانو و یا یک وضعیت پزشکی اولیه باشد. هیچ گاه کودکی را که از درد زانو شکایت می‌کند سرزنش کنید. ادامه مقاله را بخوانید تا بدانید چرا.

چرا باید درد زانو را جدی بگیریم؟


والدین باید شکایات فرزندانشان از درد زانو را جدی بگیرند. بسیاری از والدین ممکن است در ابتدا درد زانو را نادیده بگیرند، و فکر کنند که احتمالا به خودی خود از بین می‌رود. در موارد دیگر ممکن است تصور کنند که فرزندشان تلاش می‌کند که به هر دلیلی از انجام یک فعالیت اجتناب کند و بنابراین در توصیف علائم خود اغراق می‌نماید. بهترین اقدام این است که برای ارزیابی به یک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ آسیب واقعی رخ نداده است.

آزمایش دقیق توسط یک متخصص طب فیزیکی آموزش دیده نشان می‌دهد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. گاهی اوقات آسیب‌ها به اندازه کافی خفیف هستند که خود به خود محدود می‌شوند و بهبود می‌یابند. اما چه زمان باید اقدام فوری انجام شود؟

  • کودک بیش از یک هفته از درد زانو شکایت می‌کند.
  • کودک روز بعد از یک بازی یا فعالیت شدید به صورت شل راه می‌رود.
  • درد زانو بر روی نحوه بازی کردن کودک یا شرکت در فعالیت‌های خاص تأثیر می‌گذارد، به عنوان مثال به آرامی می‌دود یا چندان به توپ لگد نمی‌زند.
  • او از صداهای غیر معمول در زانو یا مشکلات مربوط به تعادل شکایت دارد.

گزینه‌های درمانی برای درد زانو در نوجوان


درد زانو معمولا بدون درمان پزشکی بهبود می‌یابد. هنگامی که استخوان‌ها در بدن کودک رشد خود را متوقف می‌کنند، نشانه‌ها برطرف می‌شوند. تا زمانی که این اتفاق بیفتد، دارو‌های مسکن  OTC و طب فیزیکی توسط یک متخصص محلی توصیه خواهند شد. کارشناسان راهنمایی‌های زیر را برای بهبود علائم در خانه توصیه می‌کنند:

  • مفصل تحت تاثیر را از انجام فعالیت‌های تشدید کننده مانند زانو زدن، دویدن و پریدن استراحت دهید.
  • برای کنترل درد و تورم، یخ روی زانوی آسیب دیده قرار دهید.
  • عضلات پا، به ویژه عضله چهارسر که در قسمت جلویی ران قرار دارد، را کشش دهید.
  • اگر در ورزش‌هایی شرکت می‌کنید، با پد ایمنی روی مفصل زانوی اسیب دیده، از زانوی خود محافظت کنید. تسمه تاندون پاتلا نیز توصیه می‌شود که می‌تواند درست در زیر کاسه زانو استفاده شود تا تنش را از روی استخوان ساق شما بردارد. در فعالیت‌های دیگری که شامل تغییرات سریع در مسیر و دویدن و پریدن نیست، شرکت کنید. دوچرخه سواری و شنا، گزینه‌های خوبی برای بهبود علائم هستند.
  • ماساژ: اگر هیچ تورمی وجود نداشته باشد، درد زانو را می‌توان با ماساژ ملایم تسکین داد.
  • بریسهای زانو اغلب برای ورزشکاران جوان در هنگام آموزش توصیه می‌شود.

طب فیزیکی

طب فیزیکی

فیزیوتراپی اغلب شامل ورزش‌هایی است و گاهی اوقات همراه با چسب زدن است که ماهیچه‌های ران و همسترینگ را دچار کشش می‌کند که ممکن است در ناحیه ای که تاندون شما به استخوان ساق متصل شده است، تنش را کاهش دهد. تمرینات تقویتی برای ماهیچه‌های ران توصیه می‌شود تا مفصل زانو را تثبیت کنند.

درمان شاک ویو

درمان شاک ویو مبتنی بر امواج صوتی که به درمان شاک ویو فرا جسمی (ESWT)  شناخته می‌شود، استفاده درمانی از امواج آوایی (صوتی) بسیار ویژه است، که برای رفع انواع مختلف سو عملکرد ناخواسته سفت شده که عامل درد و بی حرکتی در عضلات، تاندون‌ها و یا مفاصل هستند، استفاده می‌شود. بسیاری از دستکاه‌های درمان شاک ویو در جهان وجود دارند اما در توانایی حل مشکلات متفاوت هستند. شاک ویو یک نوع منحصر به فرد از امواج فشاری است، که به طور ناگهانی و سریع تر از سرعت صوت، از فشار بالا به فشار پایین، تغییر می‌کند. این امواج، با استفاده از امواج صوتی بسیار تخصصی از دستگاه شاک ویو، در داخل بافت نرم بدن ایجاد می‌شوند. درمان‌های شاک ویو در پزشکی مدرن به عنوان جایگزینی برای جراحی برای مشکلات خاصی که باعث درد می‌شوند، استفاده می گردد.

درمان اولتراسوند

استفاده درمانی از امواج اولتراسونیک که به طور موضعی به بیماری زانو اعمال می‌شود. اثر کاربردی اولتراسوند به درمان با گرمای موضعی، ماساژ بافت‌های موضعی، ناحیه‌ای به اثر ضد التهابی مرتبط است؛ همچنین ممکن است در ارتباط با طب سوزنی مورد استفاده قرار گیرد.

طب سوزنی

طب سوزنی عملکردهای بدن را بهبود می‌بخشد و با تحریک سایت‌های آناتومیک خاص که معمولا به نقاط طب سوزنی یا اکیوپوینت شناخته می‌شوند، روند بهبودی طبیعی را ترغیب می‌کند. شایع ترین روش مورد استفاده برای تحریک نقاط طب سوزنی، تزریق سوزن‌های نازک و استریل به پوست است. فشار، گرما یا تحریک الکتریکی ممکن است اثرات را بیشتر بهبود دهد. بنابراین طب سوزنی می‌تواند سیستم‌های پر انرژی اطراف زانو را احیا کند و بدن را قادر به بهبود بافتهای زانو نماید.

تزریق استروئید

برخی از استروئیدها به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شوند. استروئیدهای ساخته شده توسط انسان مانند استروئیدهای طبیعی عمل می‌کنند تا التهاب را کاهش دهند. این استروئیدها همانند استروئیدهایی که توسط بدنسازان برای افزایش سایز و قدرت عضله استفاده می‌شود، نمی‌باشد.

تزریق اوزون

پرولوتراپی یک تزریق درون مطبی است که تحقیقات و مطالعات پزشکی نشان داده که جایگزین موثر، قابل اعتماد و مطمئنی برای جراحی و درمان‌های مراقبتی محافظه کارانه غیر موثر است. مکانیسم اولیه پرولتراپی ساده است. محلولهای پرولوتراپی در ناحیه دردناک تزریق می‌شوند و پاسخ شفا دهنده‌ای را در آن جا ایجاد می‌کنند. این التهاب موضعی یک زنجیره بهبودی زخم را تحریک می‌کند و باعث ایجاد کلاژن جدید می‌شود. کلاژن جدید با افزایش سن کاهش می‌یابد. كلاژن در حال کاهش، رباط‌های تحت تزريق را تقویت می‌كند و آن‌ها را قوی‌تر و امن‌تر می‌نماید، بنابراین مفاصل ناپایدار را تثبیت می‌کند.

پلاسمای غنی از پلاکت

پلاسمای غنی از پلاکت از خون شما به دست می‌آید و توانایی طبیعی بدن برای بهبودی خود را به حداکثر می‌رساند. درمان با پلاسمای غنی از پلاکت ممکن است به درد زانو کمک کند. برای آماده سازی پی آر پی، مقدار کمی خون از بیمار گرفته می‌شود. سپس خون در یک سانتریفوژ قرار داده می‌شود. سانتریفوژ می‌چرخد و به طور خودکار پی آر پی تولید می‌کند. کل پروسه کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشد و غلظت پلاکت‌ها و عوامل رشد را تا 500٪ افزایش می‌دهد. هنگامی که پی آر پی به داخل ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شود، تاندون یا رباط را تحریک می‌کند تا آبشار بهبودی را فعال کند. در نتیجه، کلاژن جدید در بافت آسیب دیده تشکیل می‌شود. همانطور که این کلاژن بالغ می‌شود؛ قوی‌تر و سفت‌تر می‌شود، و در نهایت اجازه می‌دهد تا تاندون یا رباط در برابر فشار ناشی از فعالیت‌های روزانه و ورزش مقاومت پیدا کند.

ورزش

کشش همسترینگ

کشش همسترینگ

به پشت و در نزدیکی یک درگاه دراز بکشید. اطمینان حاصل کنید که زمانی که شما در حال انجام کشش هستید کسی از آن جا رد نمی‌شود. یک پا بایستی روی زمین و در چارچوب در باشد و زانوی خود را صاف قرار دهید. پای دیگر را روی دیوار قرار دهید و زانوی خود را صاف بگیرید. به جلو لیز بخورید تا در پشت ران احساس کششی داشته باشید. پای خود را برای کشش بهتر به سمت سر خود خم کنید. در طرف دیگر حرکت را تکرار کنید.

کشش ران در حالت ایستاده

کشش ران در حالت ایستاده

برای تعادل نزدیک به یک دیوار یا صندلی بایستید. یک زانو را خم کرده و پای خود را با دست همان سمت پشت سر بگیرید. پای خود را بیشتر به سمت باسن خود بکشید، در حالی که باسن را به عقب هل می‌دهید. باید در جلوی ران، لگن و زانو احساس کششی داشته باشید. اگر در تعادل خود مشکل دارید، می‌توانید این کشش را با دراز کشیدن روی پهلو و خم کردن پای بالایی به عقب انجام دهید.

بالا بردن مستقیم پا به حالت درازکش

بالا بردن مستقیم پا به حالت درازکش

به پشت دراز بکشید و یک پا را صاف نگه دارید. زانوی دیگر خود را خم کنید تا کف پا روی تخت قرار بگیرد. پای خود را صاف بگیرید، پا را تا سطح زانوی دیگرتان بلند کنید. آن را پایین بیاورید. با پای دیگر تکرار کنید.

ورزش‌های زانو با کش

ورزش‌های زانو با کش

با گره زدن یک کش ورزشی، یک حلقه درست کنید. گره را به در و هم سطح زانو زده و درب را ببندید. پای آسیب دیده را داخل حلقه قرار دهید و آن را به پشت زانوی خود برسانید. کمی زانو را خم کرده و کش به صورت صاف کشیده شود. به آرامی زانوی خود را راست کنید. آن را به موقعیت اولیه بازگردانید.

بالا بردن لگن

بالا بردن لگن

به پشت دراز بکشید، زانو‌های خود را خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید. ماهیچه‌های شکم‌تان را سفت کنید و باسن خود را از زمین بلند کنید. رها نمایید.

بالا بردن پا از کنار بدن با زانوهای خمیده

بالا بردن پا از کنار بدن با زانوهای خمیده

به پشت دراز بکشید طوری که باسن سمتی که درد می‌کند بالا قرار بگیرد. زانوهای خود را کمی خم کنید و زانو و پاها را به هم بچسبانید. در حالی که پاهای خود را در کنار هم نگه داشته‌اید، پای بالایی را بلند کنید. پای خود را پایین بیاورید و تکرار کنید.

بازگشت به فعالیت‌های ورزشی


بازگشت به فعالیت‌های ورزشی ممكن است ذهنیت “تا جایی که می‌توانید تمرین کنید” را ایجاد کند و اطمینان داشته باشید كه علائم در نهایت متوقف خواهند شد. آموزش بیو مکانیکی فعالیت‌های ورزشی خاص یک ضرورت است. هر ورزش دارای حرکات رایجی در ارتباط با آن است. اگر این کار اشتباه انجام شود، آموزش می‌تواند به حفظ حرکات اشتباه کمک کند که سبب ایجاد آسیب‌هایی در حرکات سالم می‌شود. ارتباط با مربی نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

من متوجه شده‌ام که برخی از تکنیک‌های اشتباه توسط مربیان تحت عنوان سرعت و قدرت در نظر گرفته می‌شود، در حالی که در طولانی مدت، این تکنیک‌ها فقط می‌تواند باعث افزایش آسیب شود. آموزش تمرینات نامناسب نیز می‌تواند بیشتر از منفعت، آسیب ایجاد کند. کودکان کم سن و سال ممکن است تشویق شوند که وزنه‌های سنگین را بلند کنند که می‌تواند به صفحات رشد آن‌ها آسیب برسانند (به انتهای استخوان‌هایی که اجازه می‌دهد استخوان‌ها در دوران کودکی رشد کنند) و سبب پارگی در عضلات‌شان شوند. لطفا توجه داشته باشید که قبل از اینکه کودکان به اندازه کافی رشد کنند، نباید چیزی بیشتر از وزنه‌های سبک را بلند کنند. درد زانو در کودکان باید بلافاصله درمان شود. چنین صدماتی، اگر درمان نشوند، می‌تواند موجب مشکلات مادام العمر زانو شوند، به علاوه مسائل ثانویه‌ای که بر روی مفاصل دیگر مانند مفصل لگن، مچ پا و ستون فقرات تاثیر می‌گذارد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

به این پست امتیاز دهید.
زانو درد نوجوانان بعلت آسیب حین ورزش و درد ناشی از رشد استخوان
4.67 از 3 رای
keyboard_arrow_up
مشاوره رایگانتماس با ما Call Now Buttonتعیین وقت