همه ما در هنگام راه رفتن در این جهان رد پای خود را به جا می‌گذاریم. رد پای ما روی خاکستر، روی آب و روی شن نمونه‌هایی از این مورد هستند. اثر انگشت نیز هویت ما را نشان می‌دهد. رد پا اطلاعاتی را در خصوص سلامت پا و زانوی ما نشان می‌دهد. تست ساده کف پا می‌تواند به پزشک نشان دهد که چه مشکلاتی در پا و زانوی ما وجود دارد و به چه اقدامات مراقبتی نیاز داریم. یکی از راه­های تشخیص و درمان درد و مشکلات زانو، اسکن کف پا است که با بررسی نتیجه آن می­توان به مشکلات پا و در نتیجه آن علت ریشه­ای مشکلات زانو پی برد.

فهرست مطالب

 اسکن کف پا و سلامت زانو و پا


 کف پای ما می‌تواند اطلاعات زیادی را در خصوص سلامت این عضو در اختیار پزشک قرار دهد و به نحوی شبیه اثر انگشت است که اطلاعات زیادی را در خصوص هویت ما فاش می‌کند. هر گامی که ما با پای سالم خود بر می‌‌داریم ابتدا پاشنه ما به زمین برخورد می‌‌کند و پا به سمت جلو خم می‌شود سپس به آرامی قوس کف پا صاف می‌شود. هنگامی ‌که ما قسمت سینه پای خود را بالا می‌آوریم قوس کف پا نیز بالا می‌آید و با زمین برخورد نمی‌کند. برخی از مشکلاتی که در پا وجود دارند با توجه به نحوه چرخش پا از قسمت پاشنه تا انگشتان قابل مشاهده خواهد بود. در صورتی که با بیش از حد به سمت داخل خم شود این وضعیت می‌‌تواند باعث کشیدگی قوس کف پا و احساس درد در قسمت داخلی زانو شود. در صورتی که پا بیش از حد به سمت بیرون خم شود مچ پا دچار کشیدگی و شکستگی فشاری خواهد شد.

 تست کف پا


تست کف پا-

تنها چیزی که شما برای انجام این کار نیاز دارید یک سطل آب و یک کاغذ تیره است. پای خود را درون آب فرو ببرید و سپس آن را روی کاغذ قرار دهید تا جای پای شما روی کاغذ مشخص شود. نتایج حاصل از این نوع اسکن به شرح زیر خواهد بود:

  • اگر جای پای شما شبیه یک پنکیک مستطیلی است شما دچار صافی کف پا هستید و باید برای جلوگیری از درد زانو و کشیدگی قوس کف پا از کفی طبی استفاده کنید یا کفش مخصوص ورزشی برای کنترل مشکل پا و جلوگیری از چرخش آن به سمت داخل استفاده نمایید. در صورتی که این فرآیند به شما کمک کند باید به متخصص پا مراجعه کنید تا برای شما کفی طبی سفارش دهد.
  • اگر شما متوجه شدید که هیچ گونه ارتباطی بین انگشتان پا و پاشنه شما وجود ندارد یا که بسیار کم است دچار افزایش قوس کف پا هستید و وزن بدن شما به لبه‌های خارجی پا منتقل شده است. بهتر است به دنبال کفشی باشید که کفی آن دارای بالشتک محافظ خوبی است. اگر شما مستعد آسیب دیدگی مچ پا هستید سعی کنید از کفش ورزشی که کفی خوبی دارد استفاده کنید تا پای شما تناسب بهتری داشته باشد و ریسک چرخش مچ پا و بروز آسیب دیدگی آن کاهش پیدا کند.

 در صورتی که چند روز است که دچار درد هستید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. هنگامی‌ که ما بتوانیم به خوبی از خود محافظت کنیم پاها نیز به ما برای حرکت کردن و سالم ماندن در طول زندگی کمک خواهند کرد.

 اسکن پا


 آنالیز پا فرآیندی است که در آن شما روی یک دستگاه قرار می‌‌گیرد و پزشک با کمک آن به ارزیابی نقاط فشاری پای شما می‌پردازد. این امر به پزشک کمک می‌کند تا بتواند اطلاعات بهتری را در خصوص ساختار پا و عملکرد آن به دست آورد. اطلاعات حاصل از اسکن پا در کنار اطلاعاتی که پزشک در خصوص احساس درد و ناراحتی به دست می‌‌آورد و انجام معاینه جسمانی می‌‌پردازد به او کمک می‌‌کند تا بتواند عملکرد غیر عادی پاها را ارزیابی کند و نکات مهم مربوط به انتخاب یک کفش مناسب را برای شما مشخص نماید.

 اسکن سه بعدی پا چگونه انجام می‌شود؟

اسکن سه بعدی پا چگونه انجام می_شود؟

 

 یکی از سوالاتی که اکثر افراد می‌پرسند این است که چگونه اسکن پا انجام می‌شود؟ هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد زیرا بیماران شرایط متفاوتی دارند و پزشکان از روش‌های مختلفی برای این کار استفاده می‌‌کنند. نوع اسکن پا به نوع شرایطی که پای شما دارد و نوع کفی مورد نیاز شما بستگی دارد. به طور کلی از دو نوع اسکن پا استفاده می‌شود که عبارتند از اسکن پا در حالتی که وزن بدن به پا تحمیل می‌‌شود و اسکن پا در حالتی که وزن بدن به پا فشار وارد نمی‌‌کند. مهم ترین تفاوت این دو نوع اسکن با هم دارند به تفاوت آنها در نمایه پاها ارتباط دارد. در اسکن اول حالا که قسمت میانی و جانبی پا اسکن می‌‌شود و حالت پاها در هنگام راه رفتن نشان می‌‌دهد اما در اسکن دوم چنین چیزی مطرح نیست.

 مزایای اسکن پا در حالت تحمیل وزن بدن چیست؟

 مزایای اسکن پا در حالت تحمل وزن بدن به شرح زیر می‌باشد:

  • تصویر دقیق تری از نقاط مختلف پا به دست می‌‌آید.
  • درد کمتری احساس می‌‌شود.
  • اطلاعات بهتری به دست می‌‌آید.
  • حالت پا در هنگام راه رفتن مشخص می‌شود.

 مزایای اسکن پا در حالتی که وزن بدن به پا تحمیل نمی‌‌شود چیست؟

 برخی از مزایای اسکن پا در این حالت به شرح زیر می‌باشد:

  • قوس کف پا از کنار به خوبی دیده می‌‌شود.
  • جایگزین روش‌های قدیمی قالب گیری کف پا با گچ است.
  • اطلاعات بهتری را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

 بهترین نوع اسکن پا برای تهیه کفش طبی کدام است؟ 

 هر دو نوع اسکن پا برای تهیه کفی طبی کاربردی هستند. هر دو روش به نحوی اطلاعات دقیقی را در خصوص ساختار با ارائه می‌دهند. هنگامی ‌که پزشک از اسکن پا در حالت ایستاده استفاده می‌کند می‌تواند تصویر بهتری از پاها در هنگام راه رفتن و ایستادن به دست بیاورد و به این ترتیب کفی خوبی را متناسب با شرایط پا تهیه کند. در حالت ایستاده نیز قوس کف پا و میزان انحنای آن به خوبی دیده می‌‌شود و پزشک به این نتیجه می‌‌رسد که شما دچار صافی کف پا یا انحنای بیش از حد پا هستید یا خیر.

 کف پای شما به چه صورت است؟


کف پای شما به چه صورت است؟

 طبیعی بودن رد پاها

 در صورتی که رد پاها حالت طبیعی داشته باشد از قسمت پاشنه تا انگشتان پا و از قسمت لبه بیرونی به هم متصل هستند. این نوع درد پا نشان می‌دهد که وزن بدن شما به طور یکسان توزیع شده است و پاهای شما در هنگام راه رفتن حالت طبیعی دارند.

رد پای مستطیلی

 اگر رد پای شما حالت مستطیلی دارد و خبری از حالت مارپیچی آن نیست دچار صافی کف پا هستید. صافی کف پا اغلب نشان دهنده چاقی، آرتروز، دیابت یا آسیب دیدگی است. بیماری‌های مرتبط با سن نیز اغلب باعث صاف شدن کف پا می‌شوند. در اکثر افراد صافی کف پا باعث بروز درد نمی‌شود اما برخی دیگر دچار علائمی از قبیل زانو درد، درد ساق پا، درد و تورم مچ پا یا برآمدگی ساق پا می‌شوند. اگر شما دچار این علایم و نشانه‌ها هستید می‌توانید با استراحت کردن، مصرف داروهای مسکن و قرار دادن پا در یک سطح مرتفع به کنترل درد ناراحتی خود بپردازید. اگر شما به مدت ۲ هفته یا بیشتر دچار درد شدید و درد ایجاد شده باعث بروز اختلال در زندگی و فعالیت‌های روزمره شما شده است بهتر است به پزشک مراجعه کنید. می‌توان به کمک فیزیوتراپی، تمرینات کششی، استفاده از کفش و کفی طبی به درمان صافی کف پا پرداخت.

 رد پای شکسته

 رد پای شکسته وضعیتی است که فقط انگشتان و پاشنه پا مشخص است و هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد زیرا قوس کف پا بسیار شدید است. این وضعیت باعث بروز درد در قسمت پنجه پا و قاعده انگشتان، شکستگی فشاری، برآمدگی ساق پا و درد می‌شود. برخی از افراد به صورت مادرزادی قوس کف پای آنها شدید است و برخی دیگر زمانی که دچار این اختلال می‌شوند که مچ پای آن‌ها ناپایدار می‌‌شود یا تاندون نازک ‌نی آن ها دچار پارگی می‌شود. اگر قوس زیاد کف پا باعث بروز درد شده و حرکات شما را محدود کرده‌ است بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط شما به متخصص ارتوپدی یا پا پزشک ارجاع داده خواهید شد. اغلب برای اصلاح قوس بیش از حد پاها انجام عمل جراحی ضروری است.

 درد پا و زانو و مچ پا


 برخی از مشاغل با حرکات تکراری همراه هستند و بدن در حالت نامناسب قرار می‌‌گیرد که در این شرایط فشار زیادی به مفاصل پا و قسمت پایین کمر وارد می‌شود. این فشار می‌‌تواند به صافی کف پا و کاهش قوس آن ارتباط داشته باشد. صافی کف پا می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل درد زانو و درد ران، درد کمر و یا خار پاشنه شود.

 خار پاشنه


 خار پاشنه اختلالی است که با صافی کف پا ارتباط دارد و به علت التهاب آرنگ کف پا و به دنبال صافی کف پا به وجود می‌آید. این اختلال می‌تواند بسیار دردناک باشد. تحقیقات نشان داده که کایروپراکتیک می‌‌تواند در کنار استفاده از کفش و کفی طبی به بهبود این مشکل کمک کند. در صورتی که صافی کف پا درمان نشود باعث چرخش پا و مچ به سمت داخل خواهد شد که می‌‌تواند به زانو، ران و کمر آسیب برساند.

 تجهیزات و آنالیز


 از وسایل و دستگاه‌های خاصی برای آنالیز پا و تهیه اسکن آن استفاده می‌‌شود. برخی از دستگاه‌ها به آنالیز پا در حالت ایستاده و حالت استراحت می‌پردازند و تصاویر به دست آمده را تلفیق می‌کنند تا یک تصویر واضح از ساختار و عملکرد پا و نقاط فشاری آن در اختیار پزشک قرار بگیرد. اسکن پا حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و پزشک اطلاعات لازم را در خصوص اسکن پا و نتایج به دست آمده در اختیار شما قرار می‌دهد. از این اطلاعات به دست آمده برای مشخص کردن نقاط مشکوک پا استفاده می‌‌شود تا پزشک می‌تواند بهترین روش برای رفع درد و ناراحتی پا را مشخص نماید.

 هزینه اسکن پا چقدر است؟


 در برخی از فروشگاه‌های عرضه محصولات طبی اسکن پا به صورت رایگان انجام می‌‌شود و حتی پس از اسکن هیچ اجباری درخصوص تهیه کفش وجود ندارد. از نتایج به دست آمده برای انتخاب کفش و کفی طبی مورد نیاز استفاده خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
keyboard_arrow_up
مشاوره رایگانتماس با ما Call Now Buttonتعیین وقت